Міністру охорони здоров’я України
Мусію Олегу Степановичу
вул. Грушевського 7,
м. Київ, 01601
тел. (044)253-61-94
Гука Андрія Руслановича
вул. fgkik, 7, кв.78
м. Київ, 90766
тел. 678678689698
«10» травня 2014 року
Щодо порядку та строків оформлення
інвалідності дітям-інвалідам до 18 років
Шановний Олеже Степановичу!
Користуючись нагодою, засвідчуємо Вам свою повагу та звертаємось з проханням розглянути звернення щодо наступних питань.
1. Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» від 16 листопада 2000 року №2109-III, право на державну соціальну допомогу мають інваліди з дитинства і діти-інваліди віком до 18 років.
2. Як передбачено ч.4 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» , перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, визначається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідний «Перелік медичних показань, що дають право про одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років», затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516.
3. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» від «04» листопада 2004 року у тексті Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» цифри "16" замінено цифрами "18". При цьому, Кабінету Міністрів України було доручено у тримісячний строк привести усі свої акти у відповідність із цим законом. Однак на даний час у «Переліку медичних показань, що дають право про одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років», затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 цифри «16» не замінено на «18». Це дає формальні підстави лікарям та медичним закладам не видавати документи, які стосуються інвалідності дітей на строк до 18 років.
4. Відповідно до абз.3 п.2.1. ст.2 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30 квітня 2002 р. №226/293/169, причина і строк, на який встановлюється інвалідність дітям-інвалідам, визначаються лікарсько-консультативними комісіями (далі - ЛКК) дитячих лікувально-профілактичних закладів.
5. Як передбачено п.3 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років, що затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 4 грудня 2001 р. №482 3. установлення у дитини медичних показань для визнання її інвалідом віком до 18 років здійснюється лікарсько-консультативними комісіями дитячих обласних, багатопрофільних міських лікарень, спеціалізованих лікарень, диспансерів, де діти перебувають на диспансерному обліку та спеціалізованому лікуванні, Української дитячої спеціалізованої лікарні "ОХМАТДИТ", Українського центру медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи, клінік науково-дослідних установ Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України після стаціонарного або амбулаторного обстеження.
6. Пунктами 4 та 5 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років передбачено, що при обстеженні в указаних закладах наявність у дитини медичних показань для визнання її інвалідом віком до 18 років обґрунтовується лікуючим лікарем у первинній медичній документації медичній карті стаціонарного хворого (ф. 003/о) або історії розвитку дитини (ф. 112/о) за підписами лікуючого лікаря, завідувача відділення (поліклініки) та заступника головного лікаря з медичної частини із зазначеним згідно з Міжнародною класифікацією хвороб (МКХ-10) діагнозом та кодом. Аналогічний запис заноситься до виписки з медичної карти стаціонарного хворого (ф.027/ о) або консультативного висновку спеціаліста (ф.028/о) за підписами лікуючого лікаря, завідувача відділення (поліклініки), заступника головного лікаря з медичної частини, засвідченими печаткою лікувально-профілактичного закладу.
7. Відповідно до п.6 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років на руки батькам дитини, усиновителям, опікуну або піклувальнику видаються
(1) виписка з медичної карти стаціонарного хворого (ф.027/о) або
(2) консультативний висновок спеціаліста (ф.028/о).
8. Визнання дитини віком до 18 років інвалідом та оформлення медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років (ф. 080/о "Медичний висновок про дитину-інваліда до 18 років") здійснюється ЛКК дитячого лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання дитини після особистого огляду її та за наявності виписки з медичної карти стаціонарного хворого (ф. 027/о) або консультативного висновку спеціаліста (ф. 028/о), виданих після стаціонарного або амбулаторного обстеження дитини в дитячій обласній, багатопрофільній міській лікарнях, спеціалізованих лікарнях, диспансерах, де діти перебувають на диспансерному обліку та спеціалізованому лікуванні, Українській дитячій спеціалізованій лікарні "ОХМАТДИТ", Українському центрі медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи або клініках науково-дослідних установ Міністерства охорони здоров'я, Академії медичних наук України та оформлених у зазначеному порядку.
9. Дані про оформлення та видачу медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років заносяться до журналу запису висновків лікарсько-консультативної комісії (ф. 035/ о). Особа, відповідальна за ведення журналу записів висновків лікарсько-консультативної комісії, призначається наказом по дитячому лікувально-профілактичному закладу (п.9 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років).
10. Медичний висновок про дитину-інваліда віком до 18 років оформляється за підписами головного лікаря дитячого лікувально-профілактичного закладу, його заступника з медичної частини та лікуючого лікаря, завіряється круглою печаткою і в 3-денний строк направляється в орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника дитини-інваліда віком до 18 років (п.11 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років).
11. Термін дії медичного висновку встановлюється згідно зі строками, передбаченими наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 N 454/471/516, та зазначається в медичному висновку про дитину-інваліда віком до 18 років (п.12 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років).
12. Переогляд дитини-інваліда повинен бути здійснений лікарсько-консультативною комісією дитячого лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання не пізніше 1 (одного) місяця до закінчення дії медичного висновку про дитину-інваліда до 18 років. Дата переогляду зазначається у медичному висновку про дитину-інваліда до 18 років (п.13 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років). Не пізніше 1 (одного) місяця до виповнення 18 років діти-інваліди направляються на переогляд до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) (п.14 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років).
13. Переліком медичних показань, що дають право про одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, що затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 передбачено три строки (терміни дії) інвалідності дітей-інвалідів залежно від діагнозу (до кожного строку наведено таблицю з кодами діагнозів згідно МКХ-10), а саме:
(1) Захворювання та патологічні стани, що дають право на одержання державної соціальної допомоги строком на 2 роки;
(2) Захворювання та патологічні стани, що дають право на одержання державної соціальної допомоги строком на 5 років;
(3) Захворювання та патологічні стани, що дають право на одержання державної соціальної допомоги строком до 16 років (18 років – див. п.3 даного Звернення).
14. Зважаючи на те, що відповідно до п.12 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років термін дії медичного висновку встановлюється згідно зі строками, передбаченими Переліком медичних показань (наказ Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516), то є лише три варіанти терміну дії такого медичного висновку – на 2, 5 або до 18 років. А зважаючи на положення п.14 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років, переогляд дитини інваліда МСЕК можливий лише за місяць до закінчення терміну дії медичного висновку або за місяць до виповнення 18 років.
15. Жоден нормативно-правовий акт, ні Порядок видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років, ні Перелік медичних показань (наказ Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516) не передбачають можливість та право ЛКК чи лікуючого лікаря визначати термін дії медичного висновку менше, ніж зазначено у Переліку медичних показань.
16. Якщо первинною медичною документацією (випискою з медичної карти стаціонарного хворого (ф.027/о) або консультативним висновком спеціаліста (ф.028/о), див. п.6-7 даного Звернення) встановлено діагноз відповідно до кодів Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10), який міститься у відповідній таблиці Переліку медичних показань (наказ Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516), то ЛКК зобов’язано (як вказано у п.12 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років) визначити термін дії медичного висновку, який є підставою для призначення державної допомоги дітям-інвалідам, згідно з таким діагнозом та строком (див п.13 даного Звернення).
17. ЛКК дитячих лікувально-профілактичних закладів при оформленні медичних висновків та лікуючі лікарі, завідувачі відділення (поліклініки) та заступники головного лікаря з медичної частини при оформленні виписки з медичної карти стаціонарного хворого (ф.027/о) або консультативного висновку спеціаліста (ф.028/о) систематично вчиняють грубі порушення всіх вищенаведених норм законодавства України, а саме:
(1) встановлення діагнозу не у відповідності до Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10) з зазначенням неправильного коду діагнозу (порушення пункту 2 та пункту 4 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років);
(2) зазначення у виписці з медичної карти та у консультативному висновку спеціаліста (форми 027/о та 028/о) неправильного терміну інвалідності (порушення Переліку медичних показань, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516);
(3) встановлення ЛКК терміну дії медичного висновку меншого, ніж передбачено наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 та перебачення переогляду всупереч положенням пунктів 13 та 14 Порядку видачі медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років
(4) відмова у видачі медичного висновку не зважаючи на наявність у дітей діагнозів, які згідно з Переліком медичних показань, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 дають право на інвалідність;
(5) відмова у продовженні терміну дії медичного висновку не зважаючи на наявність у дітей діагнозів, які згідно з Переліком медичних показань, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 дають право на інвалідність;
(6) відмова в установлені медичних показань для визнання інвалідом або відмова у продовженні терміну дії інвалідності у зв’язку з одним лише фактом проведення операцій дитині-інваліду;
(7) відмова в установлені у дитини медичних показань для визнання її інвалідом віком до 18 років до проведення операції та лікування;
(8) відмова в установлені медичних показань для визнання інвалідом або відмова у продовженні терміну дії інвалідності у зв’язку з проведенням операцій в іншому медичному закладі чи у іншого лікаря, в іншій країні.
18. Систематичність зазначених порушень законодавства встановлена на підставі аналізу звернень батьків дітей-інвалідів до мене як до адвоката, який надає консультації на форумі для батьків дітей з вродженими вадами розвитку (http://ulybki.info). Крім того, я є батьком дитини-інваліда з вродженою вадою і щодо моєї дитини також порушено законодавство при видачі медичного висновку про інвалідність.
19. Звертаємо увагу на конкретні випадки порушень законодавства при видачі медичних висновків про дитину-інваліда віком до 18 років:
(1) Дитина Гук Максим Андрійович, 2006 р.н. Консультативним висновком спеціаліста (виданий хірургом ОХМАТДИТ) від 17.08.2006р. встановлено діагноз Q37.5 – вроджене правостороннє незрощення верхньої губи, альвеолярного відростка, твердого і м’якого піднебіння та зазначено, що дитина має право на отримання інвалідності до 16 років відповідно до Розділу XIV п.3 Переліку медичних показань. При цьому порушено закон (див. пункт 3 Звернення), яким цифру 16 було замінено на 18. У висновку ЛКК №140 від 05.09.2006р. вказано правильний діагноз – Вроджене правобічне незрощення верхньої губи, альвеолярного відростка, твердого і м’якого піднебіння, однак не зазначено коду МКХ-10 і неправильно зазначено, що існуюче захворювання відповідає розділу Розділу XIV п.2, підп.2.8. Переліку медичних показань. Висновок ЛКК №140 від 05.09.2006р. має термін дії на 5 років до 01.10.2011р. та встановлює дату переголяду – вересень 2011р. При цьому, код діагнозу Q37.5 знаходиться у пункті 3 Розділу XIV Переліку медичних показань та дає право на інвалідність до 18 років, а не до 5 років (пункт 2 цього Розділу) як неправильно вказано у медичному висновку. Згодом, незважаючи на наявність численних медичних документів, які підтверджують необхідність подальшого лікування дитини (відкрита риноталія, туговухість, необхідність ортодонтичного лікування, виправлення перегородки носа тощо), лікарі відмовляють у продовженні строку інвалідності та у переогляді.
(2) Дитина Ковельський Артур Юрійович, 1997 р.н. Діагноз згідно зх. Консультативним висновком – двобічна щілина верхньої губи та твердого і мякого піднебіння, код МКХ-10-Q37.4. Оформлено інвалідність з 1999-2013 (до 16 років) далі відмовили - медсестра сказала не мають права,також були в Охматдит м.Львів теж відмовили. В грудні 2013 року провели пластику носа. Носить брекет-систему уже третій рік, проходив лікування у психолога, важке дихання (носом майже не дихає), порушення мови (не всі букви вимовляє).
(3) Дитина Ковельська Аріна Юріївна, 2012р.н. Діагноз - лівобічна щілина верхньої губи, альвеолярної дуги. Девіація носа вправо. У 2012 році проведено операції - пластика верхньої дуги, альвеолярної дуги, пластика носа. Відмовили в оформленні консультативного висновку та інвалідності, так як батьки звернулись після операції, а в лікарні сказали, що треба було до. Планується пластика губки,криво ростуть зубки, порушення глотання, мовлення.
(4) Дитина Кацан Яків Володимирович, 2010 р.н., двустороння розщілина губи, одностороння розщілина альвеолярного відростка, розщілина м’якого піднебіння. Видано консультативний висновок з неправильним кодом - Q35.6 (лише серединна розщілина піднебіння). У звязку з неправилоьним кодом, не зважаючи на те, що дитина має право на інвалідність до 18 років було видано висновок ЛКК лише на 5 років
20. Керуючись всім вищенаведеним, просимо Вас:
(1) Ініціювати внесення змін до «Переліку медичних показань, що дають право про одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років», затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516 та на виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» від «04» листопада 2004 року у тексті Переліку замінити цифри "16" цифрами "18";
(2) Роз’яснити, чи передбачено чинним законодавством України:
- видача ЛКК медичного висновку дитини-інваліда до 18 років на строк менший, ніж той, на який має право дитина відповідно до діагнозу та Переліку медичних показань (наприклад, діагноз дає право на інвалідність до 18 років, а медичний висновок ЛКК має термін дії на 5 років з датою переогляду за місяць до закінчення терміну дії);
- можливість не проводити установлення у дитини медичних показань для визнання її інвалідом віком до 18 років до проведення операцій та іншого лікування.
(3) Підготувати та направити до дитячих обласних, багатопрофільних міських лікарень, спеціалізованих лікарень, диспансерів, де діти перебувають на диспансерному обліку та спеціалізованому лікуванні, Української дитячої спеціалізованої лікарні "ОХМАТДИТ", Українського центру медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи, клінік науково-дослідних установ Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України інформаційного листа, яким роз’яснити особливості порядку видачі медичного висновку дитини-інваліда до 18 років, а саме:
- необхідність неухильно дотримуватись правильної кваліфікації діагнозів у суворій відповідності до Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10) з посиланням на той пункт Переліку медичних показань (наказ Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516), який містить відповідний діагноз;
- при визначенні терміну дії медичного висновку дитини-інваліда до 18 років дотримуватись строків, передбачених Переліком медичних показань (наказ Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516) – на 2, 5 або до 18 років;
- вказати на неприпустимість встановлення ЛКК терміну дії медичних висновків на строк, менший за той, що передбачений у відповідному пункті таблиці Переліку медичних показань з встановленим відповідно до кодів Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10) діагнозом;
- вказати, що при проведенні переогляду сам лише факт проведення операцій не свідчить про відсутність підстав для продовження строку дії медичного висновку;
- вказати, що установлення у дитини медичних показань для визнання її інвалідом віком до 18 років здійснюється лікарсько-консультативними комісіями незалежно від часу та факту проведення операцій чи іншого лікування;
- вказати на неприпустимість відмови в установлені медичних показань для визнання інвалідом або у продовженні терміну дії інвалідності у зв’язку з проведенням операцій в іншому медичному закладі чи у іншого лікаря, в іншій країні;
- звернути увагу закладів охорони здоров’я на порушення, які зазначені у даному зверненні.
Додатки:
1. Копія Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю;
2. Копія Висновку ЛКК №140 від 05.09.2006р.;
3. Копія Консультативного висновку спеціаліста (виданий хірургом ОХМАТДИТ) від 17.08.2006р.;
З повагою,
_________ Андрій Гук, адвокат